Παρατηρητήριο Βιώσιμου Τουρισμού, η περίπτωση των περιφερειών Νοτίου και Βορείου Αιγαίου

Το πρώτο Παρατηρητήριο Βιώσιμου Τουρισμού του Παγκόσμιου Οργανισμού Τουρισμού (ΡOT-UNWTO) για την Ευρώπη στο πλαίσιο του Διεθνούς Δικτύου Παρατηρητηρίων Βιώσιμου Τουρισμού (International Network of Sustainable Tourism Observatories- INSTO) δημιουργήθηκε στην Ελλάδα για τα νησιά του Αιγαίου στις αρχές του 2013. Με βάση τις συμφωνίες που υπογράφηκαν μεταξύ του ΠΟΤ, των Περιφερειών Βορείου και Νοτίου Αιγαίου και του Πανεπιστημίου Αιγαίου η λειτουργία του ανατέθηκε στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και λειτουργεί κάτω από την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού και με τη συνεργασία των δυο Περιφερειών.
Ακόμη και αν μπορούμε να θεωρήσουμε το Αιγαίο ως έναν υπο-εθνικό προορισμό σε εθνικό και παγκόσμιο επίπεδο, κάθε νησί θεωρεί τον εαυτό του ως έναν ξεχωριστό προορισμό. Είναι βέβαιο ότι αν και υπάρχουν πολλά στοιχεία και πολιτικές για το σύνολο του χώρου (πχ. κοινό ακτοπλοϊκό δίκτυο, μετακινήσεις από νησί σε νησί, κοινά ευρωπαϊκά προγράμματα κλπ) υπάρχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους που αφορούν στα βασικά στοιχεία του Παρατηρητηρίου όπως η προσφορά και η ζήτηση, τα οικονομικά αποτελέσματα, η απασχόληση και η περιβαλλοντική πίεση και τέλος η επίπτωση του τουρισμού σε κάθε προορισμό που επιβάλουν την ανάλυση στο κατώτερο χωρικό επίπεδο του νησιού, όπου βέβαια τα δεδομένα υπάρχουν.

Γιάννης Σπιλάνης
Αναπληρωτής Καθηγητής
Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Διευθυντής του Παρατηρητηρίου

Κατεβάστε ολόκληρη τη μελέτη:

OBSERVATORY FOR SUSTAINABLE TOURISM _ AIGAIO_grnike frees women cheap 8.5 dresses black gold size

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.